window._wpemojiSettings={baseUrl:"https://s.w.org/images/core/emoji/15.0.3/72x72/",ext:".png",svgUrl:"https://s.w.org/images/core/emoji/15.0.3/svg/",svgExt:".svg",source:{concatemoji:"https://cdn1.fikridal.com/wp-includes/js/wp-emoji-release.min.js?ver=6.5.3"}},function(e,t){var n,r,a;function o(e){try{var t={supportTests:e,timestamp:(new Date).valueOf()};sessionStorage.setItem(n,JSON.stringify(t))}catch(e){}}function i(e,t,n){e.clearRect(0,0,e.canvas.width,e.canvas.height),e.fillText(t,0,0);t=new Uint32Array(e.getImageData(0,0,e.canvas.width,e.canvas.height).data);var r=(e.clearRect(0,0,e.canvas.width,e.canvas.height),e.fillText(n,0,0),new Uint32Array(e.getImageData(0,0,e.canvas.width,e.canvas.height).data));return t.every((function(e,t){return e===r[t]}))}function s(e,t,n){switch(t){case"flag":return!n(e,"🏳️‍⚧️","🏳️​⚧️")&&(!n(e,"🇺🇳","🇺​🇳")&&!n(e,"🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿","🏴​󠁧​󠁢​󠁥​󠁮​󠁧​󠁿"));case"emoji":return!n(e,"🐦‍⬛","🐦​⬛")}return!1}function c(t,n,r){var a=("undefined"!=typeof WorkerGlobalScope&&self instanceof WorkerGlobalScope?new OffscreenCanvas(300,150):e.createElement("canvas")).getContext("2d",{willReadFrequently:!0}),o=(a.textBaseline="top",a.font="600 32px Arial",{});return t.forEach((function(e){o[e]=n(a,e,r)})),o}function p(t){var n=e.createElement("script");n.src=t,n.defer=!0,e.head.appendChild(n)}"undefined"!=typeof Promise&&(n="wpEmojiSettingsSupports",r=["flag","emoji"],t.supports={everything:!0,everythingExceptFlag:!0},a=new Promise((function(t){e.addEventListener("DOMContentLoaded",t,{once:!0})})),new Promise((function(e){var t=function(){try{var e=JSON.parse(sessionStorage.getItem(n));if("object"==typeof e&&"number"==typeof e.timestamp&&(new Date).valueOf()<e.timestamp+604800&&"object"==typeof e.supportTests)return e.supportTests}catch(e){}return null}();if(!t){if("undefined"!=typeof Worker&&"undefined"!=typeof OffscreenCanvas&&"undefined"!=typeof URL&&URL.createObjectURL&&"undefined"!=typeof Blob)try{var a="postMessage("+c.toString()+"("+[JSON.stringify(r),s.toString(),i.toString()].join(",")+"));",p=new Blob([a],{type:"text/javascript"}),u=new Worker(URL.createObjectURL(p),{name:"wpTestEmojiSupports"});return void(u.onmessage=function(n){o(t=n.data),u.terminate(),e(t)})}catch(a){}o(t=c(r,s,i))}e(t)})).then((function(e){for(var n in e)t.supports[n]=e[n],t.supports.everything=t.supports.everything&&t.supports[n],"flag"!==n&&(t.supports.everythingExceptFlag=t.supports.everythingExceptFlag&&t.supports[n]);t.supports.everythingExceptFlag=t.supports.everythingExceptFlag&&!t.supports.flag,t.DOMReady=!1,t.readyCallback=function(){t.DOMReady=!0}})).then((function(){return a})).then((function(){var e;t.supports.everything||(t.readyCallback(),(e=t.source||{}).concatemoji?p(e.concatemoji):e.wpemoji&&e.twemoji&&(p(e.twemoji),p(e.wpemoji)))})))}((window,document),window._wpemojiSettings);
/(trident|msie)/i.test(navigator.userAgent)&&document.getElementById&&window.addEventListener&&window.addEventListener("hashchange",(function(){var t,e=location.hash.substring(1);/^[A-z0-9_-]+$/.test(e)&&(t=document.getElementById(e))&&(/^(?:a|select|input|button|textarea)$/i.test(t.tagName)||(t.tabIndex=-1),t.focus())}),!1); document.querySelector('.skip-link[href="#content"]').addEventListener("click",(function(){var t=document.querySelector("#content #blog-posts, #content .colibri-single-post-loop"),e=document.querySelector('[data-colibri-component="navigation"]');if(t){var i=t.getBoundingClientRect().top;if(e&&!window.colibriNavStickyOpts){var o=e.getBoundingClientRect();i-=o.height}setTimeout((function(){window.scrollTo(0,i)}),0)}else if(e&&!window.colibriNavStickyOpts){var n=-1*(o=e.getBoundingClientRect()).height;setTimeout((function(){window.scrollBy(0,n)}),0)}})); !function(){NodeList.prototype.forEach||(NodeList.prototype.forEach=function(t){for(var o=0;o<this.length;o++)t.call(this,this.item(o))});var t=document.querySelector('[data-colibri-navigation-overlap="true"], [data-colibri-component="navigation"][data-overlap="true"]');if(t){var o=document.querySelectorAll(".h-navigation-padding");o.length&&o.forEach((function(o){o.style.paddingTop=t.offsetHeight+"px"}))}}();

Fikri DAL

Adres : Caddebostan / İstanbul

Eposta : fikridal -at- gmail . com

D. Tarihi : 1981

Askerlik : Tamamlandı

Ehliyet : A, A1, A2, B, B1, D1, F, M / Temmuz 2000

Web Sitesi : http://www.fikridal.com

Sigara Kull. : Kullanmıyorum

Y. Dil : İngilizce

S. Güncelleme : 04/09/2023

Genel Bilgi
1999 yılı itibariyle Unix sistemler ve networking alt yapıları hakkında çalışmaya başladım. Günümüze kadar çeşitli internet hizmetleri veren firmalarda sistem ve network yöneticisi olarak çalıştım. 2007 yılı itibariyle sektörde linux destek ve danışmanlık hizmetleri vermeye başladım. 30 Kasım 2016’da çalışmakta olduğum firmadan ayrıldım ve 1 Aralık 2016 tarihinde Dal Bilgi Teknolojileri’ni kurdum. Önceleri ortağı olduğumuz (dalnet olarak) bir veri merkezini işletirken coğrafi yayılımın ve dc bağımsız hareket edebilmenin faydalarını ön görerek veri merkezini devredip farklı lokasyonlara yayıldık. Şu an yurt içinde 4 farklı veri merkezinden Bulut, Veri merkezi ve CDN hizmetleri verirken, merkezi Bostancı Mete Plaza’da olan ofisimizden de Yönetilen Hizmetler sağlamaktayız. Tek başına başladığım bu yolda eko sistemimiz hariç 20 kişilik kadroya eriştik, eko sistemimizle birlikte bu sayı 40’ları buluyor.

dalnet haricinde Yapay zeka ve Büyük Veri işleri için Bilişim Vadisi’nde farklı bir firmanın ortağıyım, ayrıca 2 farklı mühendis arkadaşımla Amerika’da kurduğumuz bir startup ile dünya pazarına yeni bir ürün sokmak üzereyiz. 

Her yıl 3-4 kişilik bir stajyer grubunun eğitimine hem bireysel olarak hem de dalnet olarak katkıda bulunuyorum. Yıllardır hayalini kurduğum Linux Evi Linux Sistem Yöneticileri Derneği’ni kurmak üzere 2023 yılında ilk adımları attık. 

Deneyimler

 • 01.12.2016 tarihinde Dal Bilgi Teknolojileri’ni kurdum. Dal Bilgi Teknolojileri A.Ş. yeni nesil veri merkezi, bulut ve cdn hizmetleri yanı sıra Türkiye’nin bir çok büyük firmasına Sistem ve Network Yönetimi konusunda danışmanlık hizmetleri ve Yönetilen Hizmetler sunmaktadır. Her geçen gün bünyemizde barındırdığımız teknik adam sayısını arttırmaktayız ve insana yatırım yapmak en sevdiğimiz iş. dalnet altında yaptığımız bazı geçmiş zaman projeleri; Tekzen, Sözcü, Gripin, Zomato.


 • 13.01.2014 tarihinde ErStream Aş. firmasında Baş Sistem Yöneticisi olarak işe başladım. CDN Sunucularının kurulum, bakım ve işletmesinden ve ayrıca bu sunucuların güvenliklerinden sorumluyum. Çalıştığım süreç içerisinde yerli/yabancı bir çok TV ve radyo kanalının gerek headend’ten gerekse uydudan downlink, encoding işlemleri ve cdne aktarılması işleriyle ilgilendim. Bu sistemlerin VOD için storage ve eşleme sistemlerinin kurulması, LIVE sistemler için uçtan uca (encoder, origin, edge vb.) kurulum, yönetim vb. sistemsel işlemler ile ilgileniyorum. 30 Kasım 2016 itibariyle bu firmadaki görevimden ayrıldım. Burada katkı sağladığım bazı online platformlar; TRT, Digiturk, Turkuvaz Medya, Acun Medya, Abu Dhabi Media, TJK.


 • 05.03.2007 tarihinde Yörünge İletişim Sistemleri’nde Teknik Müdür olarak çalışmaya başladım. Firma Türkiye’nin önde gelen firmalarına network ve sistem bazında danışmanlık ve destek hizmetleri sağlamaktadır. Başlıca verilen hizmetler; p2p ve internet erişimi (karasal ya da rf), server bakım ve destek hizmetleri, datacenter hizmetleri, hotspot sistemler, firma ihtiyacına göre network ve sistem uygulamaları vb. Burada çalıştığım süreçte yaklaşık 100 adet linux sunucunun kurulum, bakım ve yönetim işleriyle ilgilendim. Sunucuların üzerinde genel olarak mail serverlar, firewallar, web serverlar, proxy serverlar, file serverlar vb. çalışmaktaydı.


 • 03.08.2006 tarihi itibariyle Sistemnet Telekom’ da Teknik koordinatör olarak işe başladım. Firmanın teknik ekibini oluşturdum ve datacenterın tüm teknik konularıyla ilgilendim. Wireless, G.SHDSL, F/R, LL, Metro Ethernet gibi devrelerin kurulum, yönetim ve bakım işlemleri ile ilgilendim. Linux, Windows, Bsd sunucuların kurulum, bakım ve yedekleme işlemlerini planladım ve uyguladım. Network şeması çıkartarak eksiklikleri ve aksaklıkları giderdim. Co-Location hizmeti için Vlan ve Vpn (FreeBSD+Cisco)sistemlerini kurdum. Sistemlerin ve Networkün izlenebilmesi için programlar kurdum. 31.12.2006 itibariyle bu firmadan ayrıldım.


 • 01.03.2004 itibariyle Anet Iletişim Sistemleri isimli internet servis sağlayıcısı firmada Sistem Yöneticisi olarak işe başladım, ISP trafiğinin tamamını BSD tabanlı firewall arkasına taşıdım. ISP’nin tüm linux ve windows sunucularının (radius, sql, mail, web, cluster vb.) bakım ve yönetim işleri ile ilgilendim. Yaklaşık 2 aylık bir süreç sonunda Teknik Yetkili sıfatıyla terfi ettim ve ISP’nin Teknik Ekip Lideri oldum. Bu süreç zarfında 2005 yılında YTL calışmalarını yürüttüm, mevcut hizmetlerin (Dial-up, hosting, Kiralik devre vb.) devamını sağladım. Ayrıca firma bünyesinde Sunucu barındırma hizmetini projelendirerek hayata geçirdim. Bilgisayar dergileri ile anlaşarak (Byte, Tele.Com.Tr) firmamızın barter karşılığı reklamlarını yayınladım. Türkiye’nin en büyük News servisi olan AnetNews’u yönettim. Holding şirketleri olan Cine5, Radyo5, ShowRadyo gibi firmalara xDSL ile internet hizmetleri sağladım. 03.08.2006 itibariyle bu firmadan ayrıldım.


 • 01.09.2003 tarihinde Multivizyon Bilgisayar firmasında Sistem Yöneticisi olarak çalıştım. Kobilerin network kurulumu, kablolaması, teknik desteği vb. işlemleri ile ilgilendim. Bu firmadayken orta ölçekli firmalara linux tabanlı firewall, proxy server, faks server, mail server vb. sistemlerin kurulumlarını yaptım. 15.02.2004 tarihinde bu firmadan ayrıldım.


 • 2000 – 2003 yılları arasında kendime ait işyerinde internet servisleri ( web hosting, dns hosting, mail hosting vb.) hizmetleri verdim. Bu dönemde linux serverların kurulumu, yönetimi, kontrol paneller, linux sanallaştırma, linux üzerinde oyun sunucuları kurulması gibi işlemler ile ilgilendim.


 • 1997 – 1998 Sekiz ay PTT Müdürlüğü’ nde staj yaptım.


Proje Bazlı Bazı Bireysel Deneyimlerim

 • 2005 (Proje Bazlı)(2 Hafta) Beykent Üniversitesi Firewall Projesi
  Üniversitenin Beylikdüzü kampusüne; ortak kullanıma açık yaklaşık 200 adet terminalin internet çıkışlarını kontrol edecek, bu terminallere localde ip dağıtımı yapacak, internet çıkışları sırasında konulan kurallara uyulmasını sağlayacak, ayrıca pat (port address translation) yaparak tek bir ip ile internete çıkmalarını sağlayacak bir firewall kurulması işlemini yaptım. Proje kapsamında işletim sistemi olarak FreeBSD, Firewall olarak IPFW, Proxy olarak SQUID ve Dhcp server olarak Dhcpd, Nat/Pat programı olarakta Ipfw ile sorunsuz calisan Natd’ yi kullandım. Tüm bunları rahat yönetebilmeleri icin Üniversite’ nin Network birimine bash scripting ile arayüz yazdım. Sonuç olarak 2 haftalık bir süreçte tüm bu işlemlerin tamamını bitirip ilgili birimin yöneticisine teslim ettim.

Eğitim

 • 2003-2010 : Anadolu Universitesi Iktisat Fakultesi / Eskişehir İktisat – Lisans
 • 1995-1998 : NS. Tic. Mes. Lisesi / Alanya

Mesleki Eğitimler

 • 2006 : 802.11 A Wireless LAN: A Technology Overview / 3Com
 • 2006 : Introduction to 3Com Wireless LANs / 3Com
 • 2006 : XRN Technology v2.0e / 3Com
 • 2006 : Microsoft Messaging, Exchange 2003 / Netron Bilgi Iletişim
 • 2006 : Microsoft Windows 2003 Network Security / Netron Bilgi İletişim
 • 2005 : CNAP Eğitimi / İstanbul Üniversitesi
 • 2005 : MCSE Eğitimi / Netron Bilgi İletişim Teknolojileri
 • 2005 : CCNP Eğitimi / Netron Bilgi İletişim Teknolojileri
 • 2004 : Sun Solaris / İstanbul Üniversitesi
 • 2004 : CCNA Eğitimi / Netron Bilgi İletişim Teknolojileri

Sertifikalar

 • Fundamentals of Unix 28.05.2005,
 • Cisco & Sun Ccna katılım sertifikası 10.04.2006, Cisco
 • Netrondan alınan eğitimlerin katılım sertifikaları
 • XRN Technology v2.0e, 3Com Introduction to 3Com Wireless LANs, 3Com
 • 802.11 A Wireless LAN: A Technology Overview, 3Com 

Beceriler

 • Local Area Network; projelendirme, kurulum, test işlemleri ve troubleshooting,
 • ATM, Metro Ethernet, F/R, LL, xDSL vb. devrelerin kurulum ve yönetimi, ayrıca bu konular hakkında Türk Telekom A.Ş’ nin prosedürleri hakkında bilgi sahibiyim.
 • Network Güvenliği, Firewall’lar (Cisco Pix, Pf, Ipf, IpFw, Iptables, Mikrotik), IDS ve IPS kullanımı, Vlan (dot1q, isl), VPN, Proxy (Squid) , Bandwidth management, Qos, CBQ ve ALT_Q hakkında detaylı bilgi. Özellikle IPFW ve PF konusunda uzmanım.
 • Network/Donanım izleme araçları; Nagios, Observium, Dude, Zabbix, Munin vb.
 • RTMP, HLS, SmoothStream vb. konularda 2+ yıllık yoğun tecrübem var.
 • Video/Audio cache sistemleri konusunda ileri seviye tecrübe sahibiyim. Edge, origin server mimarilerine hakim olup, şu an üzerinde yüksek trafik dönen CDN yapısının kurulumda aktif rol oynadım.
 • DRM sistemleri konusunda bilgi sahibiyim.
 • Video ve Audio encoding konusunda tecrübeliyim.( 100 den fazla yerli yabancı kanalın encoding sistemlerinin kurulumda ve işletilmesinde yer aldım.)
 • Wowza, FMS, Ffmpeg gibi konularda yoğun bilgi ve tecrübe sahibiyim.
 • Elasticsearch, logstash, kibana konularında yoğun tecrübe sahibiyim.
 • Glusterfs ve ZFS konusunda tecrübeliyim. ZFS, Sun’ın satın alınmasıyla birlikte Oracle’a ait bir marka olmuştur. Glusterfs ise Redhat’ın yeni nesil storageları için kullandığı clustered dosya sistemdir.
 • Ripe kullanımı ve prosedürleri hakkında detayli bilgi sahibiyim. 2005 yılında Ripe Database’ inde bulduğum bugı derhal yetkililere bildirmiş ve açığın kapatılmasını sağlamıştım. Ripe database’inin bir çok bölümüne şifresiz erişim sağlanabildiğini ve müdahale edilebildiğini tespit etmiştim.
 • Çok kullanılan bazı işletim sistemlerinin kurulum, optimizasyon, güvenlik ayarları ve problem çözümleri; FreeBSD, OpenBSD, Debian, Ubuntu, Redhat, Fedora, Centos, Windows 2000, 2003, XP, 2008, 2012, 7, 8 vb.
 • Internet servisleri konusunda uzmanlık; Mail Serverlar, Dns Serverlar, Web Serverlar, DB Serverlar. (bind, postfix, Icewarp, qmail, mail enable, mail site, apache, nginx, mysql, iis vb.) Spam sorunu yuzunden mail Serverlar ile özellikle ilgileniyorum. (Spamassassin, Clamav, Symantec Mail Security for SMTP, Mailscanner, Mailwatch, dcc, razor, pyzor).
 • Çok fazla stres altında çalışan siteler için web server ve database optimizasyonu konusunda bilgi ve tecrübe sahibiyim.
 • Her türlü Cisco cihazın kurulum ve konfigürasyonu. Isp’de çalıştığım zamanlarda Cisco 19xx, 29xx serisi switchler ve AS5300, 7120, 7507 serisi routerlar kullandım.
 • Genellikle ihtiyaç duyulan bazı programlama ve scripting dilleri; Php (orta seviye), Shell scripting, Perl (orta seviye).
 • Orta seviyede Sql kullanım bilgisi.
 • Wireless sistemleri uzerinde uzmanlık. Noktadan noktaya bir çok proje ve kurulumda yer aldım. Hotspot sistemleri konusunda; Capitol ve Akmerkez Avm’lerinde çalışan hotspot sistemin proje ve kurulumunda yer aldım.
 • Vmware ile uzun yıllardır çalışmaktayım, kurulum, problem giderme, yedekleme konusunda tecrübe sahibiyim. Citrix XEN server ile 2 yıldır yoğun şekilde çalışıyorum.
 • Birçok hosting firmasına dışarıdan linux destek hizmetleri verdim.
 • Sektör hakkında hukuksal yenilikleri sürekli takip etmekteyim, son olarak log kayıt sistemi hakkında çıkan kanun için log kayıt ve imzalama sistemini linux üzerinde bash scripting ile geliştirdim.
 • Linux sistemlerde hata bulma ve ayıklama konusunda ileri seviye bilgi sahibiyim.
 • Birçok konuda gerekli dokümanı bulma, anlama ve uygulama konusunda tecrübeliyim.
 • Yaptığım işler hakkında doküman ve makale yazma konusunda bilgili ve tecrübeliyim.

Kişisel Detaylar

Kişisel merak ve hobilerim; Teknik doküman okumak ve yazmak, Bilim kurgu kitapları okumak, filmleri izlemek , Teknolojiyi, forumları ve haber gruplarını takip etmek, motosiklet kullanmak, basketbol oynamak, paten yapmak, snowboard ve seyahat etmektir. Pardus Topluluk Sürümü Sistem Yöneticileri Takım Lideri statüsüyle Türkiye’nin Linux’unun gelişimine gönüllü olarak katkı sağlıyorum.

 • Duke Riders Kurucu Üyesi
 • KTM Duke Turkey Kurucu Üyesi
 • Linux Evi Projesi Kurucusu

Referanslar

 • Lütfen eposta ile sorunuz

Anahtar Kelimeler: linux, sr, system administrator, cdn, nginx, wowza, encoding, hi-traffic, security


window.hugoFrontendData=[];