Yaklaşık 20 yıldır Linux yöneten, son 3 yıldır kendi işinin sahibi olan ve bünyesinde 10 kadar personel çalıştıran biri olarak şunu söyleyebilirim ki gerçekten beyin göçüne şahit oldum/oluyorum. 3 yılda 10’dan fazla personel değiştirdim, içlerinde iyi olanları yanımda tutmaya çalışıyorum. Meraklı, özverili, çalışkan ve dürüst insanlara her zaman kapım açıktır. Bu süreçte bir düzineden fazla adam eskittim, özellikle yeni nesil çocuklardan bu özelliklere sahip olanları bulmak gerçekten zor.  Yetişmiş personel bulmak daha da zor. Şu an bilinen büyük kariyer sitelerinde ilanlarımız dönüyor. Başvuru sayıları çok az ve başvuranların içerisinde pazarlamacılar da var. Örneğin 5 yıl tecrübeli adam arıyorum, spesifik olarak Nginx, Gluster, LXC gibi konularda uzmanlık istiyorum, geçen sene mezun olan adam başvuruyor. Amacım kimseyi yermek değil, anlatmak istediğim gerçekten bu özelliklere sahip adamlar ya gittiler (Avrupa, Amerika vb.) ya da sayıları o kadar azaldı ki çalıştıkları yerlerde çok sıkı tutuluyorlar.

Uzun lafın kısası, görünen o ki çok yakında yetişmiş Linux Sistem Yöneticisi bulamayacağız. Bu durumu ön görüp bir kaç yıl önce bir proje ortaya atmıştım. LinuxEvi.. Bu projeyi canlandırmak istiyorum. LinuxEvi kapsamında, SR. Linux Admin, Linux Admin, Jr. Linux Admin insanları periyodik olarak bir araya toplayıp, eğitimler, söyleşiler yapılmasını planlıyorum. Bu amaçla ofisimizde 10 kişilik bir eğitim/toplantı alanı da ayarladık. Bunu canlıya geçirebilmek için desteğinize ihtiyacım var. Web sitesi, organizasyon, eğitim, fikir, plan, program vb her konuda desteğinize açığım.

Bu konu ile ilgilenen öncelikle mesleğin içinden adamlar, sonra bu konuda kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar, tasarım, organizasyon gibi konularda destek olabilecek arkadaşlar lütfen benimle şahsi epostam üzerinden iletişim kurunuz.

fikridal (gmail)

Not: Hala 5 yıl tecrübeli tüm linux sistem yöneticilerine ihtiyacım var 🙂

Güncelleme:  Sizlerden gelen talepler doğrultusunda destek verenleri aşağıda paylaşıyorum.

Fikri Dal – Sr. Linux Sys Admin – Dal Bilgi Teknolojileri
Cihan Gedik – Sr. Oracle DB Admin – IBM
Noyan Selçuk Hancıoğlu – System Department Manager – Key Yazılım
Emin Can – Lead Cyber Security Specialist – TANAP
Şemsettin Aksoy – Linux Administrator – IBM
Ronald Zilkovski – Linux System Manager
Serkan Bingöl – MCT, MCSD – Türk Kızılayı
Cihat Erhan Kaba – Front-end Developer
Alican Tilki – Sr. System Administrator – Matriks Bilgi Dağıtım
Vahap Öç – System Administrator – Radore
Ekrem Sekman – Cloud Operations Manager – Bulutistan
Selçuk Fidan – Sr. System Administrator – Bulutistan
Ertuğrul Demirkaya – Software Specialist – Bilge Adam
Kenan Mutlu – System Administrator – Erstream
Fatih Aslan – System Administrator – Tubitak Bilgem
Kemalettin Yeşilkaya – System Administrator – Myra New Media
Cemre Gültekin – System Administrator – Radore
Onur Girgin – System Administrator – Gantek
Cihan Çulha – System Expert
Umurcan Görür – DevOps
Cem Kıyanç – Sr. System Administrator – Trendyol

 

 

 

Categories:

Tags:

4 Responses

  1. Hocam selamlar, listeye benide ekleyebilirsiniz, her türlü destek var.

    Cem Kıyanç – Sr. System Administrator – Trendyol

  2. YouTube yada diğer video paylaşım platformlarda eğitimi paylaşırsanız sevinirim . Birde eğitimleri gerçekleştirmeden önce alanında uzman olan eğitmenlere soru sorabilir miyiz ? İyi ve en çok soruları cevaplamanız yeterli 🙂 iyi çalışmalar kolay gelsin .

  3. YouTube yada diğer video paylaşım platformlarda eğitimi paylaşırsanız sevinirim . Birde eğitimleri gerçekleştirmeden önce alanında uzman olan eğitmenlere soru sorabilir miyiz ? İyi ve en çok soruları cevaplamanız yeterli 🙂 iyi çalışmalar kolay gelsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir