Merhaba,

Bugün sizlere elimden geldiğinde neden Kablonet/Uydunet kullanmamanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Bu sadece Kablonet/Uydunet için geçerli olmayıp müşterilerine bu şekilde davranan tüm kurumlar için geçerlidir. Büyük oldukları için müşteriyi ezme, aşağılama, umursamama hakkını kendinde gören bu kurumların hizmetlerini almaya devam ederek onları cesaretlendirmeye devam etmeyeceğim.

Yaklaşık üç yıldır hem internet hem televizyon hizmeti aldığım Türksat KabloTV aboneliğimi az önce iptal ettirdim. Ülkemizin önemli servis sağlayıcılarından biri olan Kablonet’in günden güne kalitesini yitirmesine, verdiği hizmetin sürekli sorunlar çıkartmasına, yavşak bir üslup ile benimle iletişim kurmalarına kendi imkanlarım dahilinde dur diyorum. Bir ürünü/hizmeti optimum fiyata veriyor olmanın rahatlığını yaşayarak bir müşteri ile nasıl konuşulması gerektiğini unutanlara kendimce bir hatırlatmada bulunuyorum; ben müşteriyim, esnaf olmayı unuttuysanız size verecek 1 liram dahi yok!

Herşey fiber altyapılı Superonline aboneliğimi taşındığım yeni lokasyonda altyapı olmaması sebebiyle Kablonete taşıdığım 2013 yılında başladı. Fiyat/hız/kota/performans (performans kısmını ne yazıkki test edemedim) durumlarını değerlendirip Kablonet ile yola devam etmeye karar verdim.

İlk gün, ilk sorun, ilk mail;

SSH ve RDP bağlantılarım sürekli timeout oluyorlar ve müşteri hizmetlerine bu durumu anlatamıyorum, klasik modem aç kapat işlemlerinden sonra biraz sinirim bozuluyor;

-- [ MAIL BAŞI ] --


Kimden: fikri dal [fikridal@gmail.com]
Gönderildi: 26 Kasım 2013 Salı 19:56
Kime: destek@uydunet.net
Konu: Uydunet Sorunları
Merhaba,


Dün itibariyle yeni kampanyanızdan faydalanarak üyeniz oldum.
Ve dün itibariyle sorunlar yaşamaya başladım.


Öncelikli sorunum, sorunumu müşteri temsilcisine anlatamamam. Buraya birinin gelmesine gerek olmadığını, teknik kişilerin bulundukları yerden sorunu çözebileceklerini anlatmama rağmen bir yetkiliyi buraya gönderdiler. O da sağolsun gerekli kontrolleri yapıp gitti.
Şimdi gelelim sorunuma;


İnternetim kopMUYOR, yani internetim sürekli var fakat bazı adreslere ulaşırken packet kaybı yaşıyorum. Örneğin google.com.tr. Ekte ping sonucları mevcut.(uydunet1.png)


İkinci problem; işim gereği uzaktaki sunuculara SSH ile bağlanıyorum. Dünyanın ve Türkiyenin bir çok önemli datacenterında bulunan her sunucumdan bağlantım 10-15 dakikada bir kopuyor.
Bu konularda yardımlarınızı rica ediyorum.
iyi çalışmalar,
Fikri DAL

— [ MAIL SONU ] —

Yukarıdaki epostama istinaden bir gün sonra yazmış oldukları mail şu şekilde;

— [ MAIL BAŞI ] —


27 Kasım 2013 14:14 tarihinde Kablo TV Bilgi <kablotvbilgi@turksat.com.tr> yazdı:
Sayın Fikri DAL;

Hizmetleriniz ile ilgili olarak ekip yönlendirmesi gerçekleştirilecektir. Müsait olabileceğiniz zaman aralığını iletmeniz durumunda arıza kaydınız oluşturulabilecektir. Anlık problemler için çağrı merkezimiz ile irtibata geçerek işlem sağlayabilirsiniz.

Ekiplerimiz 09:00~22:00 arası çalışmakta olup müdehaleler genel olarak 5 saatlik süre içerisinde sağlanmaktadır.

Saygılarımızla,

TÜRKSAT UYDUNET
E-Posta Destek Servisi

— [ MAIL SONU ] —

Ben ne diyorum, sen ne anlıyorsun moduna girdim iyice, ya sabır diyip aşağıdaki mailı gönderdim;

— [ MAIL BAŞI ] —


fikri dal <fikridal@gmail.com>
27.11.2013

Alıcı: Kablo, destek
Siz sanırım beni anlamıyorsunuz veya dalga geçiyorsunuz. Ben iyi niyetimle teknik yetersizliğinizden dolayı beni anlamadığınızı farz ediyorum tekrar ve teker teker anlatıyorum lütfen bir daha bana saçma sapan cevap yazmadan önce teknik bir yetkiliye durumu anlatın o size sorunun ne olduğunu anladığını ve çözüm üreteceğini söyleyecektir veya diyecektir ki kaynaklarımız bu kadar bu düzelmez;

1) Evime kimseyi göndermeyin, burada çözebileceğiniz bir şey yok.
2) İnternetim kopmuyor, internete mütemadiyen bağlıyım.
3) google.com.tr adresini düzgün pingleyemiyorum, dünyanın neresinde olursanız olun bir networkunuzde ping kaybı varsa bu ayıplı maldır/hizmettir.
4) İşim gereği kullandığım RDP,SSH gibi bağlantılar session time out oluyorlar.
5) 1 günde bu kadar sorun farkedebildim, sorun aradığım için değil işimi engelledikleri için farkettim. Sorun aramamı istiyorsanız severek yardımcı olurum.
6) Bu sorunlar modemden kaynaklanıyor olabilir veya tamamen networkunuzle ilgilidir.
7) Çözüm öneriniz nedir? Eğer networkunuzde bir sorun varsa bunu lütfen dile getirin hizmeti yasal hakkım dolmadan iptal ettireyim.

Umarım açıklayıcı olmuştur.
Teşekkürler iyi çalışmalar.
Fikri DAL

— [ MAIL SONU ] —

Yukarıdaki konu çok basit bir teknik problemdi ve kendilerinden bir daha cevap alamadığım için çok fazla beklemeye gerek duymadan çözüm arayışına giriştim, internette aynı dertten muzdarip onlarca insan ve sıfır çözüm gördüm. Bu durumda çözümü kendim üretmeye çalıştım, nitekim kablo modemi bridge moda geçirerek bu sorundan ilelebet kurtuldum. Onlara yazmak yerine en başında kendi tarafımda çözmeye çalışmış olsaydım en azından bu kadar sinir olmayacaktım. Ayrıca kullandığınız clientların da anti session timeout özellikleri var, bunları da kullanabilirsiniz. Velhasıl teknik olarak birine erişmek imkansız, tıkandıkları noktada cevap vermemek onlar için en temizi.

Tam bu noktada kendimi karşımdaki kişi yerine koyuyorum ve aynı umursamazlığı ben takınsam muhtemelen patronum beni camdan aşağı atar en iyi ihtimalle işten kovar.

Neyse bunlar teknik konulardır olur, bir de  gündelik standart işler varki işte burada bana yapılan terbiyesizlikleri kabul edemiyorum. Mesela en basintiden nakil işlemleri için 5 gün sonra seni arayıp;

 • Müsaitseniz arkadaşlar kuruluma bugun gelecekler, hayır hayır 22 sinde (yarın) pardon yanlış oldu 26’sında gelecekler.
 • Ben: Ya ben bu başvuruyu yapalı 5 gün oldu sen bana 6 gün sonrasına randevu veriyorsun, böyle iş olur mu?
 • Siz de telefonunuzu açsaydınız o zaman, sizi aradığımızda cevap vermemişsiniz
 • Ben: beni aradınız ve ben açmadım öyle mi, bunu ispatlayın lütfen?
 • Evet bizzat ben aradım ve açmadınız.
 • Ben: kapat telefonu kapat!

Velhasıl müşteri hizmetlerini aradım kablotv, uydunet vb. tüm servislerimi iptal ettirdim. 15 dakika sonra ilk arayan yerden telefon;

 • Fikri Bey müsaitseniz arkadaşlar yarın kuruluma gelecekler,
 • Gelmesinler servislerimi iptal ettirdim, sizi de şikayet ettim.
 • Peki..

15 dakika sonra üçüncü telefon;

 • Kablonet’ten arıyorum, şikayette bulunmuşsunuz konu nedir?
 • Yemezler canım hadi..

Bu arada herkesin atladığı bir konu var, Cumartesi sabahı telefonuma Turksat’tan sms geldi, “Şirketimizden talep etmiş olduğunuz hizmet kurulumunu daha sonra istediğiniz bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.” Bu sms’i görür görmez müşteri hizmetlerini aradım ve 3 kez sordum; bakın biri işgüzarlık yapıyor olmasın, ben kimseye böyle bir talepte bulunmadım dedim. Müşteri hizmetleri de o otomatik sms herkese gönderiyoruz diye 3 kez cevapladı. Ehhh daha ne yapayım…

Neyse; İnsanlık hali, aramışsındır, açmamışımdır, belli başlı nedenleri olabilir, o sırada başkasıyla görüşüyorumdur, tuvalette olabilirim, 10 dakika sonra bir daha ara… Beni neden cezalandırıyorsun ki? Ayrıca sen kimsin ki müşterini cezalandırma yetkisini kendinde görüyorsun?

Velhasıl Kablonet/Uydunet düzgün hizmet veremeyecek, çünkü personelinin müşterisine saygısı yok… Şikayetimin bir yerlere varmayacağını da biliyorum, bir yerlere varsa da pek birşeyleri değiştirmeyeceğini biliyorum, en nihayetinde sistem böyle gelmiş böyle gider.. Öyle de olsa, internetsiz kalmış olsam da hakkımı aradığım için, kendimi koyun yerine koydurmadığım için halimden memnunum. Mum ışığında az ödev yapmadım, 3g ile de hayat devam ediyor…

Categories:

One response

 1. Merhaba, bende kablonet kullanıyorum. 20 Aralık 2023 itibariyle kablonet üzerinden ssh yapamıyorum.
  Evde 2 bilgisayarmda test ettim, SSH yapamıyorum. Notebbok internetini Telefon hotspot a ayarladım SSH yaptım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir