Onceki iki makalemizde PCBSD kurulum işini bitirmiştik, şimdi ise güncellemelere başlıyoruz, güncellemelerin hemen ardından biraz PBI’ dan bahsedeceğim ve bir kaç program kurulumu yapacağız.

 
PCBSD Sistem Güncellemesi

Sistemimize kullanıcımız ile giriş yaptıktan hemen sonra sırasıyla aşağıdakileri tıklayalım;

Başlat -> Ayarlar -> Sistem Yönetimi -> PCBSD Online Update

Hemen size bu işlem için root yetkisi gerektiğini belirten bir pencere çıkacak bu pencereye root şifremizi yazıp devam edelim. Dilerseniz parolamı saklayı işaretleyebilirsiniz.

Şimdi önümüzde KDE yapılandırma penceresi açıldı. Ekranda görebileceğiniz gibi otomatik update işlerinide buradan birkaç tık ile yapabiliriz. Bunu size bırakıyorum. Menüden Check Now seçeneğini tıklayalım ve güncellememizi yapalım.

Sisteme Genel Bakış

Tek tek her işlemi nasıl yapacağınızı anlatabileceğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz 🙂

Şimdi size ihtiyacınız olabilecek bazı menüleri söyleyeceğim sizlerde biraz inceleyerek herşeyi basit birkaç tıkla yapabileceğinizi göreceksiniz.

KDE Kontrol Merkezi;

Başlat -> Ayarlar -> Kontrol Merkezi

Bölgesel ve Erişilebilirlik ayarları,

Görünüm ve Temalar

Güvenlik ve Gizlilik gibi birçok iş için bu menüyü kullanabilirsiniz.

Program Kurulumu

Redhat’ in RPM’ i, Debian’ in deb’ i gibi PCBSD’ ninde PBI’ i var. Şimdi PBI paketlerini nereden bulabilecegimizi ve nasıl kurulum yapacağımıza bakalım.

Örneğin Firefox kuralım.

Ilk olarak PBI paketlerinin bulundugu site olan http://www.pbidir.com adresine giriyorum.

Web kategorisi altından, Firefox 2.0.3 dosyasını tıklıyorum ve Farklı Kaydet seçeneğini seçip Dekstop’ ima kaydediyorum.

20.2MB olan bu dosya yavaş yavaş bilgisayarıma inmeye başladı bile.. Ve download işlemi tamamlandığında geriye yapmam gereken bir tek iş kalıyor. Bunu zaten hepimiz windows’ tan tanıyoruz. Çift Tıkla, Sözleşmeyi kabul et ve ileri de…

Firefox ikonu masaüstümde 🙂

Simdi PCBSD konusunu burada bitireceğim ve FreeBSD Sistem Ayarlari konusuna devam edeceğim. O Makalede yazan herşeyi PCBSD üzerinde uygulayabilirsiniz..

PCBSD hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Categories:

Tags:

3 Responses

  1. Siz bu kadar hizli yorum yaparsaniz ben size kitap yapar yollarim. Saka bir yana sitenin yeteri ilgiyi gormediginden yakinip duruyorum cabuk yorumunuzu beni sevindirdi.

    FreeBSD Sistem Ayarlari baslikli bir makaleye devam ediyorum ondan yazili hemen herseyi PCBSD’ de uygulayabilirsiniz.

  2. Merhaba. Öncelikle aydınlatıcı yazınız için teşekkürler. Ben yaklaşık 1 yıldır FreeBSD 6.1 kurulu bir web ve mail server kullanıyorum. Bazı uygulamaları serverda kullanmadan denemek amacıyla bilgisayarımın 2. disk bölümüne PCBSD kurmayı düşünmüştüm. Ama kurulumda disk bölümü seçimi aşamasında diskteki 2. bölüm görünmüyor. Sadece WinXP yüklü olan C diski görünüyor. bu nedenle PCBSD yi kuramadım. VirtualBox ile kurdum ama bu sefer de bilgisayarın RAmi vs düşük olduğu için çok verim alamadım. Kurulumda disk bölümü seçimi sırasında (kurulu olan WinXP ye zarar vermeden) ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir