ie7_logo Yeni Microsoft Internet Explorer version 7’nin birkaç yıl öncesinin bir gerçeği olan, rakiplerini yakalama çabaları, bu günlerde hayata geçiyor. Popüler browser ın yeni RC1 versiyonu  daha sağlam, daha hızlı öncekine nazaran daha az açık içeren bir şekilde, gerçek bir yükleme programı ve daha iyi bir RSS ve CSS desteğiyle birlikte ortaya çıkıyor. Ancak, yüklemeye değer mi? Ve daha fazlası, halihazırda bulunan diğer browser lardan daha iyi mi?

Şayet halihazırda beta 3 versiyonunu yüklemiş iseniz, hemen bir takım değişiklikler yapma uyarıları almazsınız. Microsoft performans, stabilite, güvenlik ve uygulama bağdaşabilirliği gibi ilk başta sonuçlanmayan birçok özelliği geliştirmiş bulunmaktadır. Redmond firması ayrıca yabancı dil desteği eklemiştir ve şu anda daha önceden yüklenmiş IE 7 kurulumlarını otomatik olarak kaldırma desteği de sunmaktadır.

Son yayımlanmasının ardından  Zone-h’in gözleminden aylarca kaybolmayan IE 7 RC1’in, halen 2006 nın sonlarından önce, tadını koruyacağı tahmin ediliyor…

Düzgün Yükleme?
Her ne kadar diğer bir çok test edici yükleme prosedürünün düzgün bir şekilde gittiğini rapor etseler de, bu Zone-h’in tecrübesi değildi. Tamam, biz tavsiyeyi takip ettik ve çalışan bütün programları kapatık, ayrıca bir internet browser kurulumu için istenmesi gayet ender olduğu halde, kurulum boyunca antivirüs programını da kapattık.

İlk bölüm düzgün bir şekilde gitti ancak, genellikle indir ve kullan şeklinde çalışan diğer browser yüklemelerinde hiç de alışılmış bir şey olmayan yeniden başlatmanın ardından, sistem “Windows Explorer could not start because Normaliz.dll couldn’t be found?#!” şeklinde bir hata verdi ve tek gördüğümüz şey hiçbir başlat menüsü, simgeler v.s bulunmayan arka plandaki mavi masa üstüydü. Sadece mouse imleci ve klavye normal bir şekilde çalıştı.

Daha sonra görev yöneticisinin de çalıştığını farkettik ve Explorer’ı buradan çalıştırmayı denedik ancak aynı hata. Diğer adımımız ise sistemi yeniden güvenli modda başlatmak oldu ancak sorun burada da çözülemedi, hala aynı hata.

Biraz düşündükten ve Google yaptıktan (neyse ki sistemimizde Firefox da yüklüydü) sonra, dll dosyasını internetten indirip system32 klasörüne yapıştırıca problemin çözüldüğünü gördük. Ve sonunda oldu, şimdi elimizde çalışan ve test edilmeye hazır, yüklü bir IE 7 RC1 oldu.

ie7_rc1_startup

    Yeni(önceden görülmüş)özellikler
IE7’nin sade arayüzü esasında Şubatta yayımlanan Beta 2 versiyonundan farklı değil.IE 7’nin sayfa düzeni, düğme ve menüleri etkili bir biçimde, tab çubuğunda tek bir emir çubuğuyla birlikte birleştirerek, o andaki sayfanın izlenmesi adına IE6 ya da Firefox’tan biraz daha fazla alan sağlıyor.

Geleneksel üst seviye menü, varsayılan bir yüklemede gizlenmiş(Alt tuşuna basıldığında geçici bir süreliğine görünüyor). Standart görev çubuğu da daha küçük ve daha derli toplu bir düğme kümesi şekline küçülerek gözden kayboluyor.

Sizi sıkabilecek bir şey, IE 6 daki gibi menü çubuğunu yukarıya taşıyamıyorsunuz, ama bu yeni bir düzene alışmak adına, daha ziyade bir soru.

Özelliklere gelince, çoğu IE 7’nin tablama yetenekleri adı altında önceden yazıldı, ve RC1 burada yeni hiçbirşey getirmiyor. RC1 size tabları Firefox ta olduğu gibi hareket ettirme olanağı veriyor.

Mİcrosoft, ayrıca, Opera da olduğu gibi, bir mouse hareketiyle olmayan, faklı bir sayfada, açık olan bütün tabları gösterme yeteneği eklemiş.Tablanmış browsing partisine geç gelmiş olmanın bir avantajı, IE 7 gibi sizden önce gidenlerin fikirlerini geliştirmeye imkanına sahip oluyor olmanızdır.
IE7’nin açma, kapama ve tablanmış pencereleri kontrolü, tab çubuğu üzerindeki bir buttonla yeni bir pencere açma ve aktif sayfayı kapatmak için kırmızı bir x işaretiyle birlikte, Firefox’takinden farkedilir bir biçimde daha basit. Eğer birçok tab açıksa IE 7 onları yönetmeniz için size daha kolay bir yol sunuyor. Tab çubuğunun solundaki “Quick Tabs” butonuna tıklayarak diğer bütün açık tabları thumbnail biçiminde izleyebilirsiniz. Bu pencereden artık ihtiyaç duymadığınız bir tabı kapatarak diğer bir aktif taba sadece bir tıkla geçiş yapabilirsiniz. Kutunun dışında bir Firefox tabını kapatmak potansiyel olarak hantal bir biçimde, biri tabı seçmek ikincisi de kapatmak için kırmızı x işaretine basmak olmak üzere çift tıklama gerektirmektedir. Bu işlem o kadar sinir bozucudur ki çoğu Firefox uzmanları bunun için bir de tab-browsing eklentisi yüklerler.

Opera’dan ödünç alına diğer bir özellik ise bu sefer zoom. Mouse’nin tekerleğiyle sadece CTRL tuşu ve mouse’u kullanarak zoom in ve zoom out yapabilirsiniz. Bunu browser sayfasının sağ alt köşesindeki butonla da yapabilirsiniz. yakınlaştırma işlemini bütün sayfa, grafikler ve yazılar olmak üzere %10 dan maksimum % 1000 e kadar yapabilirsiniz.

ie7_rc1_toolbar

   IE 7 deki yeni Sık Kullanılanlar Merkezi, Sık Kullanılanlar ve drop-down listesi şeklinde açılan ve browser’ın sol kenarına tutturulabilen ve ayrıca Geçmiş ve RSS tablarını da barındıran Explorer çubuğundan oluşuyor(yukarıdaki resimde görülmektedir).

Yazdırma, sayfaları tek bir yaprağa uydurarak ve size kullanışlı bir ön izleme gösterek daha düzenli bir hale getirilmiş. Bu sayede uzak sağ taraftaki içeriği kaybetmemiş oluyorsunuz. Yazı daha küçük olabiliyor, ancak tamamı bulunuyor. Ayrıca bir web sayfası üzerindeki  sadece belirtilmiş bir bölgeyi de yazdırabiliyorsunuz. IE 7 nin yeni bir özelliği de her bir pop-up sayfasına, size içeriği görüntülemek isteyip istemediğinizi belirlemeniz için( reklam vs.) birer adres çubuğu ekliyor.

Ve her ne kadar Firefox ve Opera cookielerin temizlenmesi için Tek Tuşla Cookie temizleme olanağı sunmuş olsalar da, beowser parçaları ve geçici dosyaları yıllarca yakalıyordu. Microsoft sonunda kişisel bilgileri ve browser geçmişini tek tıkla silmeyi kolaylaştırdı.

Bu yayımlanma adayına devam etmek tamamen bir RSS altyapısı(yeni IE 7 sürümünü kurduğunuzda yeniden başlatmanın nedeni olarak). Yeni RSS yapısal verileri, belirli bir sayfa için halihazırda bulunan bütün verileri açıkça bir temsil haline getiriyor.  Firefox, RSS verilerini canlı bookmarklara dönüştüren bir yeteneği 1.0 versiyonunda sunmuştu. Bu karışık ve tanımlayıcı başlıklar için iyi olabilir ancak özellikle grafik ve yazı ile dolu, bilgi bakımından zengin verileri okumak için son derece etkisiz ve yetersiz bir yöntem.

Aksine IE 7 nin RSS veri uygulamaları daha zarif ve daha basit. RSS ye yönelen bir linke tıkladığınızda verinin içeriği browser içinde özel olarak biçimlendirilmiş bir sayfa dahilinde görüntüleniyor. Sayfanın başındaki bir kutu, veri hakkında detaylar ve bunu göndermek için bir link içeriyor. Sayfaların sağ tarafındaki kutu veriden otomatik olarak çıkarılan kategori isimlerini ya da arama terimlerini girmek suretiyle bir filtreleme imkanı veriyor.

Hepsinden iyisi, RSS deposu diğer uygulamaların paylaşabileceği bir sistem hizmeti. Örneğin, şu an beta test aşamasında olan ve office nin geri kalanından ayrılmak için planlanan outlook 2007, RSS kayıtlarını ve IE 7 ile yapılan indirmeleri paylaşabiliyor, böylelikle her iki programla da bir veriye kaydolabiliyor ve aynı veriyi e-mail mesajlarının yanında aynı browserda görüntüleyebiliyorsunuz. Okuyuculara hemen hemen tüm işletim sistemleri için RSS satan NewsGator, IE7’nin sync özelliklerini desteklemeye niyetli olduğunu açıkladı.

ie7_rc1_rss Web standartları-hala bir mesele
Web geliştiriciler yıllar boyunca IE6 yı iyi sebeplerle küçümsediler. Modern browserlar ve IE6 ile iyi çalışan bir web sitesi yapmak hack ve açıklarla ilgili bir ansiklopediyi hatırda tutmayı gerektirmektedir. IE7 kritik açıkların çoğunu onarma ve web standartlarında daha iyi bir iş çıkarmanın sözünü veriyor. Zone-h sayfasına sadece bir göz atarsanız, sayfayı doğru dönüştürmek adına halen bazı sorunları olduğunu görürsünüz. Ve gördüğünüz gibi Acid2 Browser Test’i çalıştırmada daha fazla sorunlar yaşamaktadır.Güvenlik
Tanıtımından beri, Firefox’a geçmenin lehindeki en güçlü tartışma daha güvenli ve IE ye nazaran açıklara daha az yatkın olduğu konusunda olmuştu. Teknik olarak,  IE 7 en azından oyun alanını biraz düzenlemeli.

1) Windows XP SP2 de tanıtılan siz bilgi çubuğuna tıklayarak uygun menüyü seçerek onaylamadığınız takdirde, Activex denetimlerini içeren, indirmeleri engellemelerinin son güncellemelerini içeriyor.

2) Özellikle üretilen browser kodlarındaki açıkların sömürülebilindiği URL lerdeki etkileri azaltabilen  yeni bir URl ayrıştırma modülü bulunuyor. Teoride, en azından URL ayrıştırıcı potansiyel olarak sömürülebilir birer kod haline gelmeden bunları ayrıştırıp tehlikeli olanları belirlemelidir.

3) IE7 de, Windows Xp SP2 deki IE6 da olduğu gibi, ActiveX denetimlerini ve diğer potansiyel tehlikeli browser uzantılarını yönetip kontrol edebiliyorsunuz. Kaydadeğer bir değişiklik: Yeni bir ActiveX Silme butonu size bir ActiveX denetimini otomatik olarak silme imkanı tanıyor.Ve bir web sayfası siz özellikle onaylamadıktan sonra Windowsta yüklü bir ActiveX denetimini kullanamıyor.

IE 7 ayrıca, güvenlik merkezinde varsayılan olarak Orta-Yüksek ayarlarıyla güvenliğini arttırdı. Şayet, mesela indirilmiş bir yazılımı yüklemek için güvenlik merkezi ayarlarını azaltma gereği duyarsanız, ekranın en üstünde karşıda, size daha az güvenli ayarlar altında sörf yağtığınızı hatırlatan sarı renkte bir çubuk göreceksiniz. Sadece bir tıkla menü seçeneklerinden ayarları geri değiştirebilirsiniz. Microsoft ayrıca en önemli ActiveX denetimi dışında bütün denetimleri nötrleştirdi. Eğer daha fazlasına ihtiyacınız olursa, ihtiyaca bağlı olarak her birini teker teker aktif hale getirmeniz istenecek. Bu, browser dahilindeki hacker saldırılarını önlemekte.

IE 7 Upgrade’i Windows XP ve 2003 Server’lar için ücretsiz. Aksine yeni browser kodu Ocak 2007 deperakende olarak ve bu yılın sonlarına doğru şirketlere dağıtımına başlanacak olan Windows Vistanın içinde dahili olarak bulunacak. IE 7 nin Vista versiyonu da XP kopyasındaki ile aynı güvenlik iyileştirmelerini içermekte, ancak, güvenilen eklentilerin dahi karantinaya alındığı eklenti korumalı mod, sadece, sanallaştırılmış bir dizi klasörün içine yazılmaya imkan veriyor. Bu özellik, Windows Vista’nın Kullanıcı Hesap Kontrolü ile birleştirilerek sisteme sızabilecek kötü yazılımları da büyük ölçüde engelliyor. Buna rağmen, browser bu yayımla Cross Site Scripting’e daha korumasız oluyor, en azından Zone-h nin Scanit browser test sitesinde yaptığı teste göre.

Güvenliği arttırmak adına, Microsoft, Digital Resolve’un Trusted Server Technplogy™(Güvenilir Server Teknolojisi) adı altında sağladığı veriler kullanılarak, kullanıcıları hileli “phising” web sitelerden korumak için, Digital Resolve ile bir anlaşma imzaladı. Bu yeni veriler kullanıcılara phising saldırılar karşısında gerçek zamanlı koruma sağlayacak. Microsoft phising filtresi, Windows XP SP2 deki IE 7 deki Windows Live araç çubuğunda ve yeni nesil işletim sistemi olan Windows Vista’da bulunacak.

Microsofta sağlanan, yeni anlaşmasının bir parçası olan yeni veri dönüşümü, kullanıcılara geçerli bir web sitesinde olduklarına dair gerçek zamanlı, olumlu bir sigorta sağlayan Digital Reolve un Trusted Server Technology™(Güvenilir Server Teknolojisi)’nden gelmektedir. Teknoloji, internette 7 gün 24 saat, finansal hizmetler ve e-ticaret sitelerinin doğruluğunu belirlemek için, firmanın patentli “IP Intelligance” teknolojisinin özü olarak 1999 da geliştirdiği patentli veri sorgulaması özelliklerinden yararlanmaktadır. Bu bilgi, daima görüntülenmekte ve Güvenilir Server dahilinde sürekli  güncellenmektedir.

Antivirüs satıcı firmaların yaptığı temmuz sonu bir çalışmaya göre, Phising saldırıları şu anda daha ileri sosyal mühendislik teknikleri kullanmaktadır ve hedef kullanıcıların 3/4 ü PayPal ve eBay kullanıcılarından oluşmaktadır.

Sonuçlar

IE 7 de Microsoft kullanıcılara, birçok otomatik güncellemede olduğunun aksine, güncellemeyi yükleyip yüklememe seçeneğini de sunmaya karar kıldı. Eğer upgrade’i ertelemişseniz, belkide şu anda harekete geçmenin tam zamanıdır, çünkü bu versiyon günlük ihtiyaçlar için yeterli olacak kadar sağlam görünüyor. Dikkate değer arayüz değişikliklerine rağmen, IE nin bu versiyonu daha tanıdık ve  ortak görevlerle başa çıkmak için daha kolay gibi hissettiriyor. Bütün bunlarla birlikte Firefox’tan daha temiz bir görünüm ve günlük görevler için daha kolay bir gezinme, ancak geçiş yapmak için  çok az yeterlilikte bir farka sahip. Doğru ve, özellik-özellik bir karşılaştırmada, IE 7, Firefox’a göre daha iyi gibi görünüyor. Şayet onun geliştirilmiş güvenlik özellikleri dizaynına kadar varlığını sürdürebilirse kötü yazılım dağıtıcıları dürüst olmayan bir yaşantı elde tmeyi daha zor bulacaklardır.

IE 7 nin başetmek zorunda olduğu en büyük engel, kendisinin parçalanmış ünüdür, özellikle de konu şu ana kadar Firefox’u benimsemiş kullanıcılar arasında bıraktığı olumsuz etkiyi yaratan güvenliğe gelince. IE 7’nin son sürümü şu andaki RC1 sürümünü güçlü bir şekilde geliştirse bile, kullanıcıların güvenini geri kazanması, uzun ve engebeli bir yol olacak.

Alıntı : tr.zone-h.org

Categories:

Tags:

One response

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir